Description
| EF3530 11″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA09-AP8/C-54A |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 11 inch (280mm) |
| Blade Type | Skew |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 6.9 |
| CFM | 882 |
| M3/H | 1500 |
| EF3530 11″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 294mm / 11.57″ |
| B | 310mm / 12.2″ |
| C | 155mm / 6.1″ |
| D | 268mm / 10.55″ |
| E | 51mm / 2.01″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All Spal Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio,





