Description
| EF3506 12″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA10-AP50/C-25A |
| U.S. Part # | 30101565 |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 12 inch (305mm) |
| Blade Type | Straight |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 11.8 |
| CFM | 1097 |
| M3/H | 1863 |
| EF3506 12″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 321mm / 12.64″ |
| B | 336mm / 13.23″ |
| C | 168mm / 6.61″ |
| D | 292mm / 11.5″ |
| E | 63mm / 2.48″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All Spal Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.





