Description
| EF3507 13″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA13-AP9/C-35A |
| U.S. Part # | 30100398 |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 13 inch (330mm) |
| Blade Type | Straight |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 7.5 |
| CFM | 959 |
| M3/H | 1630 |
| EF3507 13″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 346mm/ 13.6″ |
| B | 360mm / 14.17″ |
| C | 180mm / 7.09″ |
| D | 312mm / 12.28″ |
| E | 52mm / 2.05″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All SPAL Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.





