Description
| EF3572 12″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA10-AP70/LL-61A |
| U.S. Part # | 30102029 |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 12 inch (305mm) |
| Blade Type | Skew |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 13.5 |
| CFM | 1324 |
| M3/H | 2250 |
| EF3572 12″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 321mm / 12.64″ |
| B | 336mm / 13.23″ |
| C | 168mm / 6.61″ |
| D | 292mm / 11.5″ |
| E | 87mm / 3.43″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All Spal Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.





