Description
| EF3526 9″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA07-AP8/C-58A |
| U.S. Part # | 30100442 |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 9 inch (225mm) |
| Blade Type | Straight |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 5.7 |
| CFM | 602 |
| M3/H | 1020 |
| EF3526 9″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 248mm / 9.76″ |
| B | 248mm / 9.76″ |
| C | 139mm / 5.47″ |
| D | 206mm / 8.11″ |
| E | 51mm / 2.01″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All Spal Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.




