| EF3547 14″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA08-AP51/C-23A |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 14 inch (350mm) |
| Blade Type | Straight |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 9.5 |
| CFM | 1310 |
| M3/H | 2220 |
| EF3547 14″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 367mm / 14.45″ |
| B | 382mm / 15.04″ |
| C | 191mm / 7.52″ |
| D | 331mm / 13.03″ |
| E | 63mm / 2.48″ |
What SPAL Model Numbers Mean:
All SPAL Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.