Description
| EF3544 16″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA18-BP71/LL-59A |
| Voltage | 24V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 16 inch (406mm) |
| Blade Type | Skew |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 7.0 |
| CFM | 1776 |
| M3/H | 3018 |
| EF3544 16″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS* | |
|---|---|
| A | 397mm / 15.65″ |
| B | 412mm / 16.22″ |
| C | 206mm / 8.11″ |
| D | 357mm / 14.05″ |
| E | 88mm / 3.45″ |
![]() |
|
* Product dimensions updated 16/02/2020
What SPAL Model Numbers Mean:


All SPAL Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.





