Description
| EF3534 16″ SPAL THERMO FAN DETAILS | |
|---|---|
| Spal Fan Model # | VA18-AP71/LL-59A |
| U.S. Part # | 30102049 |
| Voltage | 12V |
| Flow Type | Puller |
| Blade Diam. | 16 inch (385mm) |
| Blade Type | Skew |
| Shroud Type | Finger Guard |
| Amps | 19.5 |
| CFM | 2018 |
| M3/H | 3430 |
| EF3534 16″ SPAL THERMO FAN DIMENSIONS | |
|---|---|
| A | 400mm / 15.75″ |
| B | 414mm / 16.29″ |
| C | 207mm / 8.15″ |
| D | 358mm / 14.09″ |
| E | 88mm / 3.46″ |
![]() |
|
What SPAL Model Numbers Mean:


All Spal Fans are individually balanced & tested to provide optimal performance and life. From the motor to the fan to the shroud, all components are completely designed, manufactured and tested in SPAL’s state-of-the-art facility in Correggio, Italy.





